Stereotypy i pomysłowość, czyli o matkach w biznesie


Na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat powstało wiele prac badawczych i analiz statystycznych dotyczących kobiet na rynku pracy. Jak się okazuje nadal największym problemem w możliwościach awansu na wyższe stanowiska jest chęć posiadania dzieci. A wszystko przez stereotypy rządzące ludźmi decyzyjnymi w tej kwestii. 

 

Polskie kobiety (przypomnijmy, że kobiety na kierowniczych stanowiskach w naszym kraju to jedna z najliczniejszych grup na świecie) pytane o największe obawy związane z karierom to konieczność wyboru między życiem prywatnym a zawodowym. Jak pokazują badania Polki jeśli mają do wyboru rezygnację z kariery, z rodziny lub z życia towarzyskiego – najczęściej rezygnują z tego ostatniego. 

 

Jednak to nie tylko kwestia łączenia tych dwóch sfer stoi na przeszkodzie do sukcesu zawodowego wielu kobiet. W dużej mierze jest to nadal nierówny podział obowiązków domowych – Polki (ale nie tylko) mają znacznie więcej obowiązków domowych niż ich partnerzy. 

 

Ostatnią barierą wynikającą ze stereotypów jest funkcjonujący w społeczeństwie odbiór roli małżeństwa w życiu mężczyzn i kobiet. Żonaty mężczyzna postrzegany jest jako godny zaufania, ustabilizowany i pewny pracownik. Natomiast małżeństwo kobiety postrzegane jest jako problem bowiem będzie stanowiło konkurencję do kariery zawodowej. A pojawienia się dzieci jest traktowane przez pracodawców jako zbędny problem w wyniku, którego stracą pracownika przynajmniej na pół roku. 

 

Trudno jest walczyć z takim postrzeganiem zagadnień macierzyństwa, dlatego też powstają prawa, które mają chronić kobiety. Władze kraju również starają się ten problem ograniczyć poprzez liczne kampanie np. „Czy zamierza Pan zajść w ciąże?” czy „Mama w pracy”, które pokazują problem oraz dowodzą, że kobieta – matka musi być o wiele bardziej zaradna i zorganizowana niż ktokolwiek inny, bowiem opieka nad dziećmi to codzienne wyzwania, zaskakujące sytuacje a ich wychowanie wymaga strategii i planowania. 

 

Właśnie tego typu stereotypy i bariery stawiane przez otoczenie kobiecie – matce pcha wiele z nich w stronę własnego biznesu. Wśród powodów, dla których kobiety decydują się na rozpoczęcie własnej działalności najczęściej padają:

- dążenie do niezależności i samorozwoju

- chęć lepszych zarobków

- możliwość elastycznego czasu pracy

- nastawienie na sukces 

- niezadowolenie z poprzedniej pracy 

 

Choć świat własnych firm nadal zdominowany jest przez mężczyzn to jednak około 1,5 miliona Polek, które prowadzą własną firmę – oznacza to, że co 3 osoba, która prowadzi w Polsce własny biznes to kobieta.

 

W jakich branżach kobiety najczęściej postanawiają wystartować z własnym biznesem?

 

 

1. Usługi online

Bardzo wygodne dla wielu Pań, zwłaszcza matek jest posiadanie firmy oferującej usługi online, czy jest to wirtualna asystentka, grafik, tłumacz online czy księgowa – wszystkie tego typu prace dają możliwości jednoczesnej opieki nad dziećmi. 

 

Podobnie sprawa wygląda w kwestii prowadzenia sklepów internetowych – one też zapewniają elastyczny czas pracy. 

 

 

2. Rękodzieło i moda

Wiele kobiet ma sobie duszę artystki, wiele też to wykorzystuje i w zaciszu domowym, jednocześnie dbając o swoje dzieci wytwarzają piękną biżuterię, ozdoby czy ubrania. 

 

3. Eco – żywność

Bycie fit i eco jest dziś modne, dlatego wiele mam postanawia pójść właśnie w branżę żywności. Skoro i tak gotują zdrowo dla swoich dzieci, to otwierają cateringi dietetyczne i eko-food, kawiarnie i restauracje, w których można zjeść domowy posiłek. 

 

Tagged Under

Język