Droga do sukcesu

Polki to ambitne kobiety, które nie boją się wyzwań, tak można zinterpretować fakt, że – 37% Pań pełni kierownicze stanowiska w firmach. Jednak aby to osiągnąć musiały przejść daleką drogę i włożyć wiele pracy w swój sukces. Stworzyliśmy modelowy przebieg kariery kobiety – managera, być może prześledzenie go pozwoli naszym czytelniczkom odnaleźć swój przepis na sukces. 

 

Krok pierwszy: asystentka

Wiele, żeby nie powiedzieć, że większość kobiet biznesu zaczyna swoją karierę od stanowiska asystentki (drugą opcją jest telemarketerka). Taka funkcja daje pewne możliwości, zwłaszcza jeśli to pierwsza praca: pozwala zapoznać się z funkcjonowaniem i administrowaniem firmom, oraz uczy relacji panujących w biznesie. Na tym etapie dobrze jest zacząć uczyć się języków obcych (jeśli jeszcze ich nie znamy) oraz podstaw prawnych funkcjonowania firmy oraz podstaw rozliczania. Należy jak najwięcej wiedzy i doświadczenia związanego z funkcjonowaniem firmy wyciągnąć ze swojego stanowiska. 

 

Jeśli pełnimy funkcję asystencją nie przy prezesie, ale przy innym specjaliście z jakiejś branży np. asystent specjalisty ds. logistyki itp. należy jak najwięcej wiedzy i doświadczenia wynieść z tej pracy.

 

Jeśli chcemy awansować wyżej musimy stale się dokształcać w naszej dziedzinie.

 

Krok drugi: obsługa klienta/marketing/specjalista ds....

Na tym etapie wzrastają zarobki i odpowiedzialność, jednak jeśli chcemy iść wyżej konieczne będzie zyskanie kompetencji, które wyróżnią nas na tle grupy. Warto interesować się branżowym rynkiem czy innowacjami w naszej dziedzinie. Dobrym pomysłem będzie również wzięcie udziału w kursach i szkoleniach, które dadzą nam dodatkowe umiejętności i certyfikaty.

 

 

 

Krok trzeci: manager niższego stopnia

Team Leader lub kierownik zespołu – jak zwał tak zwał, grunt, że to nie jest już praca, która wymagałaby wyłącznie specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie. Na tym etapie konieczne będą zdolności planistyczne i komunikacji międzyludzkiej. Przydatne mogą również okazać się umiejętności z zarządzania kryzysowego, dlatego szkolenie umiejętności miękkich na tym etapie, może okazać się źródłem do sukcesu.

 

 

 

Krok czwarty: manager wyższego szczebla

To czas, w którym przyjedzie nam podejmować ważne i odpowiedzialne decyzje, które mogą zaważyć na przyszłości firmy, to również czas gdy musimy przeobrazić się z pracownika i kolegi w lidera. To co najważniejsze na tym stanowisku to zarządzanie ludźmi – szkolenia w tym zakresie mogą okazać się bezcenne. „Uczenie się na żywej tkance” może bowiem prowadzić do katastrofy, dlatego nie można bagatelizować umiejętności miękkich. 

 

 

Krok piąty: własna firma/członek zarządu

Po osiągnięciu kierowniczego stanowiska część kobiet decyduje się odejść do własnego biznesu i w nim szukać spełnienia zawodowych ambicji, inne panie pozostają w swoich firmach i dążą do jeszcze wyższego szczebla. 

 

 

 

Jak widać źródłem sukcesu jest ciągłe podnoszenie swoich umiejętności, ciężka praca i pomysł na siebie. Planować karierę należy z kilkuletnim wyprzedzeniem i pamiętajmy, by zawsze mieć plan B. 

 

Tagged Under

Język